Що таке арболит (опилкобетон)? Арболітові блоки: застосування і характеристики

Арболит — унікальний будівельний матеріал, що складається в основному з деревної тріски і органічних матеріалів. Він був придуманий в середині минулого століття. Застосовувався для утеплення будівель і при малоповерховому будівництві. Потім про нього на деякий час забули, так як з’явилися нові будматеріали, наприклад, керамоблок .

В даний час завдяки своїм унікальним характеристикам арболит, який називають ще деревобетона, опілкобетонних, набуває все більшої популярності серед будівельників, особливо при будівництві приватних будинків. Замислюючись про те, як недорого побудувати будинок ,варто розглянути варіант побудови каркасного будинку або будинку з арболітових блоків, розібравшись з його плюсами і мінусами. уже з’являються типові проекти, в яких стіни або утеплення арболита, або побудовані з арболітних блоків.

Сфера застосування арболита

арболит

Від якості складових арболітних блоків залежать їх властивості та застосування. На область застосування арболита впливає його щільність, таким чином, він застосовується:

 • для теплоізоляції стін;
 • для кладки стін, які не відчувають велике навантаження;
 • для зведення господарських споруд.

За щільністю опилкобетон ділиться на:

 • теплоізоляційний — показник щільності менше 500 кг/м3;
 • конструкційний — показником щільності від 500 до 850 кг/м3.

У будівництві арболіт застосовується у вигляді:

 • великоформатних кладок блоків;
 • пустотілих блоків;
 • теплоізоляційних плит;
 • суміші для заливки огороджувальних конструкцій.

Найбільшого поширення набули кладочні блоки, саме про них йдеться, якщо говорять про арболітних блоках. Вони можуть бути:

 • широкими – 500x250x300 мм;
 • середними – 500x250x200 мм;
 • вузькими – 500x250x150 мм;
 • у вигляді перемичок – 1500x250x300 мм.

У таблиці наведено основні технічні характеристики арболита:

Характеристика Значення
Густина, кг/м3·       теплоізоляційний

· конструкційний

меньш ніж 500

500 — 850

Міцність при згині, МПа 0,7 — 1
Міцність при стисканні, МПа 0,5 — 1
теплопровідність, ВТ/м°С 0,07 – 0,16
Морозостійкість, цикл 25-50
Біостійкість V
Водопоглинання, % 40 — 85
Усадка, % 0,4 – 0,8
Вогнестійкість, ч 0,75 – 1,5
Звукопоглощение, 135 – 2000 Гц 0,17 – 0,6
Паропроницаемость, мг/м ч Па 0,19

Будинки з арболітових блоків за багатьма характеристиками краще будинків з цегли ,наприклад, по теплоізоляції, простоті монтажу, розмірам, простоті обробки і т.д.

Склад і виробництво арболітових блоків

Арболит відноситься до Великопористий легких бетонів. В основному арболит склад має органічний. Основним наповнювачем зазвичай беруть деревну тріску, але можливе використання соломи рису, бавовнику, багаття конопель, льону, бавовнику. Припустимо як замінник використовувати листя, хвою і кору, але не більше 5% до загальної маси. Елементом є цемент марки 400 або 500. До складу арболітних блоків можуть входити хімічні добавки, які впливають на пористість, вогнестійкість, біоустойчівость і інші властивості готових блоків. Розлучається суміш водою.

Від розмірів деревної тріски залежить міцність блоків. Можливі наступні розміри тріски:

 • товщина 3 — 5 мм;
 • ширина 5 — 10 мм;
 • довжина не более 25 мм.

Для отримання деревної тріски деревина пропускається через дереводробильні верстат. ВДля деревної тріски найчастіше використовуються хвойні породи, листяні застосовуються рідко. Від використовуваної породи дерева залежить кількість мінеральних добавок.

Деревина містить сахарозу, яка перешкоджає якісному зчепленню деревини і цементу. Технологія опилкобетона передбачає її нейтралізацію. Існує два способи нейтралізації сахарози і підвищення адгезії:

 • деревину перед застосуванням висушують кілька місяців;
 • витримують деревну тріску в мінералізованою розчині.

Найкращих результатів можна досягти при використанні обох способів. При цьому підвищується біоустойчівость і знижується влагопроницаемость опилкобетона. Як хімічних речовин для мінералізації використовують: хлорид кальцію, сірчанокислий глинозем, рідке скло, вапно.

На першій стадії виробництва до трісці додається вода і мінералізуюча розчин. Перемішування триває близько 20 секунд. Потім до суміші додається цемент Розчин перемащівается ще 3 хвилини, поки суміш не придбає розсипчасту консистенцію, яка легко ліпиться і тримає форму. Далі суміш поміщається в форму і вібрують на спеціальному верстаті, або за допомогою вібратора. При цьому потрібно стежити, щоб перемішування відбувалося рівномірно, цемент не осідав на дно. Якщо дотримана технологія виробництва арболіта, то блокам не потрібна витримка. Їх викладають з форм на спеціальні піддони і дають висихати протягом трьох тижнів
.

Переваги та недоліки арболітових блоків

арболітові блоки

Арболит набуває все більшої популярності, особливо в малоповерховому будівництві завдяки наступним перевагам:

 • Висока міцність дозволяє зводити стіни без використання арматури.
 • Арболітові блоки прекрасно тримають форму, завдяки дерев’яній трісці, яка грає роль мікроарматуру, додаючи матеріалу стійкість до механічних пошкоджень, стирання.
 • Арболит легко піддається обробці, що значно полегшує його використання.
 • Матеріал еластичний, має хорошу міцність при вигині і стиснення, здатний приймати будь-яку форму, йому не страшні землетруси.
 • Стіни з опілобетона досить легкі, що дає можливість заощадити на фундаменті, прорахувавши його вартість на калькуляторі . При виборі фундаменту слід врахувати рівень ґрунтових вод .
 • цвілі і грибка, не є сприятливим середовищем для розвитку мікроорганізмів.
 • Легкість і великі розміри кладок блоків дають можливість швидко зводити будинки під ключ .
 • У стінах з арболіту, як в дереві, легко зробити отвори, що дозволяє застосовувати кріплення будь-якого типу.
 • Висока звуко- і теплоізоляція. Завдяки пористій структурі добре тримає тепло, часто використовується як утеплювач, аналогічно пенопласту .
 • Висока пожежна безпека. Арболит здатний довго витримувати високі температури, не дає розповсюджуватися вогню, важка горючість, при горінні мало виділяється диму.
 • Висока екологічність забезпечується натуральним складом і відсутністю шкідливих хімічних речовин.
 • Хороша паропроникність. Її можна порівняти з паропроникністю дерева. Стіни з арболіта добре пропускають повітря, не затримують вологу. У такому будинку легко дихається, немає необхідності в додатковій вентиляції. Досить правильно виконати вентиляцію при влаштуванні перекриття .
 • Довговічність. Матеріал здатний витримувати до 50 циклів заморожування і розморожування, а це означає, що будинок з арбоніта прослужить не менше 50 років.

Арболітові блоки мають низьку усадку, тому, коли виконані основні роботи, в тому числі укладена підлога , можна виконувати оздоблювальні роботи.

Незважаючи на велику кількість переваг, арболітові блоки мають і ряд недоліків:

 • Високий рівень водопоглощаемости. Цей недолік легко ліквідується, якщо стіни покрити спеціальним захисним шаром. Наприклад, можна нанести на зовнішні стіни штукатурку шаром не менше 2 мм, а з внутрішньої сторони досить шару в 1 см.
 • Негарний зовнішній вигляд вимагає оздоблювальних робіт. Деякі виробники пропонують арболітові блоки, оштукатурені з одного боку. Такі блоки мають різні кольори і відтінки.
 • Неможливість будівництва будинків більше 2-х поверхів.

Всі перераховані достоїнства і недоліки дають можливість зробити висновок, що арболит — зручний і практичний будівельний матеріал, який ідеально підходить для приватного будівництва невеликих будинків. Завдяки низькій теплопровідності можна будувати будинки з невеликою товщиною стін, що дозволяє заощадити на фундаменті і опаленні. У порівнянні з деревом, арболітові блоки не горючі, не потребують додаткової хімічній обробці від шкідників і цвілі.

Незважаючи на довгий термін служби арболітних блоків, щоб будинок простояв не одне покоління, його потрібно будувати, строго дотримуючись технологію на кожному етапі, з урахуванням будівельних норм і правил . Забудовник, який не має досвіду будівельних робіт, навряд чи зможе повністю врахувати всі нюанси при будівництві. В цьому випадку краще укласти договір з будівельною фірмою. Копання «КіевНовБуд» пропонує вигідні акції для співпраці. При цьому ми орієнтуємося на фінансові можливості своїх клієнтів і пропонуємо різні варіанти будівництва  будинки під ключ. У штаті компанії працюють фахівці високого рівня, які виконують якісно і в строк всі необхідні роботи. Переконатися в якості виконуваних робіт можна, побувавши на готовых об’єктах компанії, які знаходяться в Києві та Київській області.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Пока оценок нет)
Загрузка...